Skip to: Site menu | Main content

03 kasım 2007 GÜNDEMİ

 

Dumansızlar, bugün 3 ekim 2007 cumartesi günü Sağlıkçılar lokalinde toplandı.Toplantıyı her zaman olduğu gibi sınıf başkanı Bekir Yurdakul açtı. 40'a yakın şair- yazarın bulunduğu söyleşide; Bekir Yurdakul Söke izlenimlerini anlatarak Haftanın etkinliklerini duyurdu.

Saime Bircan'ın Son günlerde yaşadığı bir hastahane anısını anlatması üzerine, toplantıya hastahane anıları damgasını vurdu.

  Ali İşçimen 'in hastahane anısını diğerleri izledi. Erdoğan Aytekin, diğer namıyla(serçe). Bir anısından sonra bir şiirinden iki mısra ile süsledi;

Bir yazı yazılmış alnıma yanlış,
Vallahi o yazı yanlış yazılmış. diyerek sürdürdü.

Atila Er'in bir hastahane anısı ve bir fıkrasından sonra Cebrail Sürücü, İğne yapılmasından nasıl korktuğunu, bir hemşirenin iğnesinden nasıl kaçtığını ve kovalandığını anlatan anısından sonra, Fatma Müjgan'ın yine bir hemşirelik öyküsü geldi.

Hastahaneden sonra, söyleşi güncel savaş çığırtkanlığı üzerinde yoğunlaştı. Fergun Özelli, İnternet kafelerdeki çocukların savaş oyunlarından bir anısı ile, savaş çığırtkanlığından başlayarak, bir komşunun bir komşuya bahçesinden bir saksılık toprak vermediği için; "komşu ben kürt müyüm bir avuç toprak vermiyorsun." dediğini söyleyerek, ülkemizdeki ırkçılığın ve şövenizmin boyutlarını anlatan bir sunum yaptı.

Cebrail Sürücü ise; Bir saksılık toprağı kendi komşusuna kıymayanların şimdi ormanları, dağları , ülkenin havasını suyunu kirletmesi pahasına, yeşili karaya, siyanüre çevirme pahasına, altınlarını Emperyalizme ve yerli işbirlikçilerine peşkeş çektiğini vurguladı.

Veli Başak, Sorunların çözümü üzerinde durdu. Arada şiirler sunulsa bile, sorunlar yığın yığındı. Bekir Yurdakul ise; Kadifekale'ye çekilen bayrağın öyküsünü anlattı. Bayrak kanununu anımsatarak, bir ulusun özgürlük simgesinin bu kadar ucuza harcanmaması  konusunu dile getirdi.