Skip to: Site menu | Main content

KARABURUN KÜTÜPHANESİ KAPALI

İzmir ili Karaburun İlçesindeki kütürhane uzun süredir kapalı. Aşağıda Mesut TİM'in konuya ilişkin iletisini okuyabilirsiniz.

 

Ülkeyi yöneten hükümetin başındaki kişi:


- Otur bakalım Devrim. Meseleyi bir de senden dinleyeyim, dedi.


- Sayın "ülkeyi yöneten hükümetin başındaki kişi". Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günler ülkemizde kütüphane haftası idi. Bizim köyün bağlı olduğu ilçede de bir kütüphane açılacaktı. Bütün hazırlıklar yapılmış, programlarda kütüphanenin açılacağı yer almış. Dahası afişlere de yazılıp ildeki pek çok yere de asılmıştı. Bizler de köy çocukları olarak bu kütüphanenin açılmasını büyük bir heyecan ve coşku ile bekliyorduk. Çünkü biliyorsunuz kitap "ışık"tır, çocuklar da "gelecek". Bunu söyleyen sizlersiniz. Ama ne olduysa oldu, kütüphane açılmadı. Kime sorduysam "emir büyük yerden" deyip beni başından savuşturdular. Bildiğiniz üzere memleketimizde 3.277 il, ilçe ve belde var. Ancak devletin faal kütüphane sayısı yalnızca 1.150 civarında. Bu demek oluyor ki yıllardan beridir ülkeyi yöneten hükümetler ülkemizde insan kalitesini artırmaya yönelik hiçbir yatırım yapmamışlar. Kitaba yapılan yatırım insana yapılan yatırımdır, insana yapılan yatırım ülkenin gelişmesine yapılan yatırımdır. Sizler bu ülkeyi yöneten kişiler hala bunu nasıl görmezsiniz. Ben buna şaşıyorum. Şaşırıyor ve düşünüyorum. Demek ki ülkeyi yöneten kişiler, bu ülkenin insanlarının gelişmesini, insan gibi yaşamasını istemiyorlar. Bilinçlenmesini, düşünmesini, sorup sorgulamasını istemiyorlar. Çünkü soran, sorgulayan insan doğruyu bulur, iyiyi bulur. Kendisini kimin daha iyi yöneteceğini daha doğrusu bu ülkeye kimin daha iyi hizmet edeceğini bilir. Sizler bunu istemediğiniz için yıllardır insan kalitesine yönelik hiçbir çalışma yapmadınız ve yapmayacaksınız. Yaptığınız çalışmalar hep bu yönde. Bunu siz de biliyorsunuz. Bu ülkenin bir vatandaşı olarak sizden ricam bu kütüphaneyi açtırmanız ve kitap isteyen, kütüphane isteyen her köye de kütüphane açmanızdır.


Ülkeyi yöneten hükümetin başındaki kişi şaşkın bir durumda Devrim'i dinledi. Ne diyeceğini bilemedi bir an. Kendi etrafında döndükten sonra Devrim'e: - -Devrim, senin de çok iyi bir şekilde anlattığın gibi, bizler yani bu ülkeyi yönetenler insan kalitesini artırmaya yönelik hiçbir çalışma yapmayız. Daha önceki hükümetler döneminde olduğu gibi. Çünkü yine senin dediğin gibi insan kalitesi artarsa, insanlar bilinçlenir, sorup sorgularlar. Bizim burada, yani yöneten makamında olmamamız gerektiğini anlarlar. O yüzden aydınlanma yolunda bir adım sayılacak olan kütüphanenin açılmasını bırak, biz diğer kütüphaneleri de kapatmanın bir yolunu düşündük ve bunu uygulamaya başladık bile. Yani senin anlayacağın bu kütüphanenin açılması imkansız. Çünkü emir büyük yerden.

 

NOT: Öykünün tamamı www.mesuttim.com.tr  de okuyabilirsiniz. İzmir'in Karaburun ilçesindeki bu kütüphane 29 Mart 2006 tarihinden beri kapalı ve Karaburun İzmir/in kütüphanesiz 4 ilçesinden biri. 

 

Yüzyüze ayrıntılı bilgi almak isterseniz 0555 585 64 42'den bana (Mesut TİM) ulaşabilirsiniz. Lütfen elbirliği ile bu kütüphaneyi açtıralım...

Mesut Tim
03.03.2007