Skip to: Site menu | Main content

SANCILI KENT ANKARA

Bir kenti anlatmak, çok büyük bir sorumluluğu da sırtlanmak demek. O kentin tarihini yazmadan bu gününü anlatamazsınız. Eksik kalır; çünkü kentin tarihi, onun yaşam öyküsüdür. Ankara'nın tarihine bakınca öylesine göz kamaştırıcı bir zenginlik var ki... Üstelik hem ülkemizin, hem de dünyanın tarihini etkilemiş bir kent... Bu yüzden Ankara'yı anlatırken zaman zaman dünyanın ve ülkemizin tarihinden söz etmek gerekiyor. Hattileri, Hititleri, Galatları, Romalıları, Moğolları, Selçuklu ve Osmanlıları anlatmadan Ankara nasıl anlatılabilir? Hıristiyanlığın önemli merkezlerinden biri olan ve daha sonra Ahi Cumhuriyetini kuran Ankara kadar Hacı Bayram'ın Ankara'sı da önemli. Kurtuluş Savaşı anlatılmadan Atatürk Ankara'sı tanıtılabilir mi? Ya darbelerin Ankara'sı?..

Tarihte yerini alışından başlayarak Ankara, hem kıtaları birbirine bağlayan önemli yolların kesiştiği bir kent olmuş,hem de çeşitli devletlerin başkentliğini üstlenmiş.Bu özelliklerinden dolayı pek çok saldırıya uğramış, istilalar yaşmış. Cumhuriyetimizin başkenti olarak da pek çok sancılı dönemin yaşandığı bir kent olmuş. Hâlâ da öyle...

Öte yandan "Sancılı Kent Ankara",bir tarih kitabı değil. Ankara'nın tarihini anlatsa da aynı zamanda yazar Gülseren Engin'in de kişisel tarihini anlatıyor. Yazarın çocukluğunun, genç kızlığının geçtiği bu kent onun yetişkin bir kadın ve anne oluşuna da tanıklık ediyor. Yazarla birlikte 1949 dan 1980 e doğru ilerlerken bir yandan da kentin büyüyüp gelişmesini izliyoruz. Kale dibinde bozkırın tozuna toprağına bulanan kentten modern Ankara'nın doğuşunu, gelişimini ve zaman içindeki çirkinleşmeyi, yozlaşmayı gözlüyoruz.

"Sancılı Kent Ankara", bir Anı-Araştırma kitabı olmanın yanında aynı zamanda fantastik öyküler kitabı... Yazar, Ankara'nın tarihini anlatırken fantastik öykülerle konuları birbirine bağlayarak bütünlük  ve görsellik sağlamaya çalışıyor. Okuru tarihin labirentlerinde dolaştırırken bazı ipuçları vererek hem günümüze göndermeler yapıyor hem de okuru gizli simgelerin çözümüne çağırıyor. Gülseren Engin, okurun da emek vermesini, katkıda bulunmasını isteyen yazarlardan...
Ankara, sancılarla yaşayan ve yaşanan bir kent. Bu kitap size tarihten bu güne yaşanan sancıları özetlerken öykülerin ve anıların dünyasına davet ediyor.

Yapıtın İzmir'deki imza günü 29 Kasım 2008 Cumartesi saat:15.oo'de Yakın kitabevinde...

DUMANSIZLAR
15.11.2008