Skip to: Site menu | Main content

MEKAN HİKAYELERİ

Zamanın, kentin, evin, insanın hem kendi içlerinde, hem de toplam bir mekân olduğu kavrayışından hareketle, kısa, imgesel, deneysel bir öykü dilinin
olanaklarını araştıran ve "Zaman Hikâyeleri", "Kent Hikâyeleri", "Ev Hikâyeleri", "İnsan Hikâyeleri" başlıklı dört bölümden oluşan "Mekân Hikâyeleri" 

Mekân Hikâyeleri Hakkında

Mekân insanla anlam ve değer kazanan boşlukların özlü bir anlatımı. Mekân zamanın ikiz kardeşi ve bütünleyicisi. İnsanın varoluşunun merkezi, pıtır pıtır atan yüreği.
Koruyandır mekân; yaratan, gözeten, esirgeyen; dokusuna uymayanı dışarıda bırakan ve yalnızlığa terk eden. Evler mekânın gözleridir; kentler mekânın devasa formları. Ve ruhu vardır mekânların, o ruhtan yankılanır öyküler; duvarlar dile gelir, eşya canlanır, odalar konuşur. Anlatılan insandır kadim zamanların sesiyle. Zaman, kent, ev, insan bütünleşir; mekânın ruhundan insanın ruhuna akar öyküler. Emel Kayın, bu kitaptaki özgün, deneysel ve sıra dışı öyküleriyle bizleri mekân yolculuklarına çıkarıyor; gerçeğin düşe dönüştüğü ara mekânlara, insanın evrene yabancılaşmamış özüne, şiirsel dille, bilgece bir selam gönderiyor.

Konuyla ilgili daha çok bilgiye aşağıdaki kısa yol girişinden ulaşabilir; ayrıca bu erişim aracılığıyla kitap hakkında yorum yazabilirsiniz.


http://www.kitap2.com/kitap/733/Mekân-Hikâyeleri.aspx

DUMANSIZLAR
15.12.2008