Skip to: Site menu | Main content

BİR YORGUN SERÇE

 

Dostumuz, arkadaşımız Erdoğan Aytekin'in YAZIN YAŞAMI'nın konu edildiği etkinlik 27 Şubat 2009 Cuma, saat: 18'oode Konak Belediyesi Alsancak Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Etkinliğe ilişkin Gülseren Engin'in değerlendirmesi:

Değerli Arkadaşlar,

27 Şubat Cuma Saat 18.00 de Alsancak Kültür Merkezi, Benal Nevzat Salonunda "Bir Yorgun Serçe:Erdoğan Aytekin'in Yazın Yaşamı " etkinliği yapıldı. Dil Derneği İzmir Temsilciliği ve Konak Belediyesi'nin birlikte hazırladığı etkinlikte Bekir Yurdakul çok güzel bir sunum yaptı. Aytekin'in yaşamıyla konuşmaların sunumlarını birbirine çok güzel bağladı.

Ben Erdoğan Aytekin'in "Yorgun Serçe" kitabı hakkında konuştum. Hülya Soyşekerci öykü kitabı "Tasma" hakkında konuştu. Değerli aktör Fikret Tartan ve Gürol Tombul ise Aytekin'in tiyatro oyunlarından söz ettiler. Daha çok  "Kırmızı Sokağın Suzanı" ve "Şeytan Örümceği" oyunlarının üzerinde durdular.

Bir buçuk saat kadar süren etkinlik çok doyurucuydu.Toplantılardan tanıdığımız İzmir'in Yorgun serçesi Erdoğan Aytekin'in zorlu yaşamını, kendi kendini var edişini bu etkinlik aracılığıyla öğrendik.Yapıtlarının çokluğu ve başarıları gözlerimizi kamaştırdı.

Öte yandan bu etkinlik bir vefasızlık örneğiydi diyebilirim. Gerek Dil Derneği, gerekse Dumansız Grubunun üyesi olanlardan (bilemediğim başka gruplar da olabilir) Erdoğan Aytekin'in etkinliğini dinlemeye gelenlerin sayısı ne yazık ki çok azdı. İzmir'in böyle değerli ve çok yönlü sanatçısına gösterilen ilgisizlik ve vefasızlık bence sorgulanmalı. Kuşkusuz yaşamın hızlı gidişine hiç birimiz yetişemiyoruz. Gündelik dertlerin ve koşuşturmaların peşi sıra sürüklenip duruyor, pek çok etkinliğe katılma olanağı bulamıyoruz; ancak bence kendisini bir gruba ait hisseden ve o toplantıları kaçırmamaya özen gösteren kişilerin "Grup sorumluluğu" olmalı... Aralarından arkadaşlarının onuruna yapılan bu tür toplantılara katılma konusunda daha özenli ve özverili olmalılar. Unutulmasın: Vefasızlık alışkanlık halini alırsa yarın sizin de karşınıza çıkar.

Bu konudaki eleştirimi lütfen hoş görün. Özellikle sanatçıları bir araya getiren grupların böyle özeleştiriler yapması gerek.Toplumda salgın hastalık gibi yayılan umursamazlık ve değerbilmezlik ancak sanatçıların çabalarıyla düzelebilir

Saygılarımla..
Gülseren Engin
www.gulserenengin.com

 

PROGRAM::

Sunan: Y. Bekir Yurdakul
Konuşmacılar:
Fikret Tartan: "Oyun yazarı Erdoğan Aytekin"
Gürol Tonbul: Aytekin'in "Kırmızı Sokağın Suzan'ı" ve "Şeytan Örümceği" oyunları
Gülseren Engin: "Şair Erdoğan Aytekin"
Hülya Soyşekerci: " 'Tasma' ve yazarı Erdoğan Aytekin"

Y. Bekir Yurdakul

DUMANSIZLAR
01.03.2009