Skip to: Site menu | Main content

Yakın Kitabevinde bir şölen yaşandı. Bu bir imza ya da sıradan dumansız toplantısının dışındaydı. Coşku ve sevgi sarmalında geçirildi birkaç saat.

Kuşlar avludaydı, görülmüyordu ama sesleri, o cıvıltıları içeride tutsakları alıp götürüyordu bir yerlere. İşte bu tutsak günlerin şiirlerinin toplandığı bir yapıttı Halim Yazıcı'nın "AVLUDA KUŞ SESLERİ" ve o sesler Yakın'a taşınmıştı, dostlar cıvıldaşsın diye.

En iyisi orada olan iki arkadaşımızın izlenim ve düşüncelerini yazmaktır dedik.

"Yakın Kitapevinde Halim Yazıcı'nın tamamını ceza evinde geçen 226 günde yazdığı son kitabı Avluda Kuş Sesleri'nin imza günü vardı.İzmir'in yoğun etkinlik günlerinden birine denk geldiğinden salon birkaç kez dolup boşaldı. Bir çok fotoğraf makinesi sürekli çekim yaptı. Benim sunumunu yaptığım fotoğraflar Osman Akbaşak tarafından çekilen fotoğraflar. (Bu sayfadaki fotoğraflar bu kaynaktan alınmıştır) Osman ağırlığı konuşma yapanlara verdiğinden salonda gördüğüm pek çok arkadaşınbu sunumda resmi yok. Sunuma verdiğim başlık ise benden çok güne katılan dostlarımızın gerek salonda gerekse salon dışında dile getirdikleri gerçek.Bir gerçek daha var. Halim ceza evinde hiç boş durmamış. Orda sözü edilen dört dosya daha var. Yaklaşık bir ay sonra bu kez çocuk şiirleri kitabı için gene birlikte olacağız. Üretmeye ve paylaşmaya devam dostum."
Ruhtan Yazıcı

"Bugün Sevgili Halim YAZICI arkadaşımızın, 226 günlük tutukluluk sürecine özgü şiirlerini kapsayan AVLUDA KUŞ SESLERİ kitabının imza ve söyleşisinde hazır bulunduk. Etkinlik tam anlamıyla bir şölen havasında geçti.
Ancak kadim dostum şair Hüseyin YURTTAŞ'ın yüksek sesle dillendirdiği gibi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin; adli gözetimin kalkması sonucu, yakın zaman öncesi kültür müdürlüğü yapmış Halim YAZICI'yı belediyeye bağlı huzurevinde, etkisiz ve makamsız bir işte görevlendirilmesi, bizleri hayretler içinde bırakmıştır!
Ben de ikinci bir ceza gibi telakki ettiğim bu işlem karşısında doğrudan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KOCAOĞLU'nu protesto ediyor, arkadaşlarımı da bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum! "
Ahmet Günbaş

02 Şubat 2013

                Paylas