Skip to: Site menu | Main content

       ŞİİR'İN COŞKUSUNDA

 

         Gün sürprizle başladı. Günbaş 'ın değişiyle ''İzmir i otel olarak kullanan'' Mavisel Yener uzun bir aradan sonra bizlerle beraber olacaktı. Daha da önemlisi bu gün onun doğum günüydü. Son birkaç toplantımıza katılamayan birçok dostun gelmesiyle masalar birbirine eklendi. Hafta sonları iki toplantı trafiğini başarıyla yürüten Mehmet dostumuz Antalya dan sonra İzmir'li olmayı da başaran şair arkadaşımız Hasan Varol'u da aramıza kattı.Torun bakma nöbeti biten Hulusi'nin aramıza dönmesiyle masamızdaki Antalya'lılar üçleşti. Üçleşti diyorum Sevgili Metin Demirtaş cismen olmasa da ruhen bizimle birlikte oldu. Masamızda ki evli çiftlere hanımıyla gelerek katkı koyan Baki Yiğit masadaki evli çiftleri üçlerken sayın valimizle birlikte mülkiyelileride ikiledi.

         Baki Yiğit, tellerini onartıp kılıf geçirdiği mandolinini de yanında getirerek bundan sonraki toplantıların müzikli geçeceğini de muştulamış oldu.Yurdakul'un konuşması toplantımıza katılamasa da hep yanımızda olan Halim Yazıcı'nın selamını ileterek ve yeni görev yeri Ayvalık Belediyesi nin sanat çalışmalarını anlatarak başladı.

         Toplantımıza katılamayan dostların katılamama nedenleri ile anılmasından sonra doğum günü kutlama konuşmasını Ahmet Günbaş'ın son gençlik romanı Yayla Sineması na ayıran Mavi arkadaşımız sözüde Günbaş a bıraktı. O da yayınlandığında büyük ses getireceğini düşündüğüm son şiirini okudu.

         Okunan bir kaç şiirin ardından günün gündemini oluşturan dil konusuna geçildi. Yöresel dillerin şiirde kullanılması, dil çalışmaları, halkların ürettiği sözcükler Hulusi'nin okuduğu Baki Yiğit çevirisi "baba" şiirinin Melih Ergen'in son romanı "Sağır Bellek" ile bire bir örtüştüğünü söylediği konuşmasında son dönem okuduğu kitaplardan örnek vererek şair ve yazarların mutlaka okumasını gereken kitapların dil ağırlıklı olması ile açılan dil tartışmasının konu başlıkları oldu.

         Okunan şiirlerin büyük çoğunluğunun Erdal Eren ağırlıklı oluşu ve Baki'nin konseri ardından Bekir Yurdakul'un bir dönem müzikle ilgilendiğni, 1000 kişilik bir grup oluşturduğunu, solistlerinden birinin de Erdal Eren olduğununu söylemesi günün finali oldu.

         Bir sonraki toplantının yeri belirlenmezken aynı güne gelen Hidayet Karakuş'un imza günü dolayısıyla Alsansak'ta olmasının uygun olacağı konuşularak dağıldı.

SICACIK ŞİİR DOLU BİR TOPLANTIYDI.

Haber ve fotograflar: Ruhtan Yazıcı
14 Aralık 2013

                         Paylas