Skip to: Site menu | Main content

CEBRAİL SÜRÜCÜ

e-posta : cebrailsurucu@gmail.com
Web site: www.cebrailsurucu.com.tr
telefon   : 0 535 764 43 43    -   0 505 926 83 22

ÖZGEÇMİŞ

Cebimdeki Kimliğime göre  5 Ekim 1951 yılında Diyarbakır ili, Bismil ilçesi, Darlı köyünde doğmuşum. Nüfusa kaydımın yapılış tarihi ise; İlkokul diplomamı alacağım yıl. Demek ki doğum tarihim yanlış. Ben dahil, kimse bilmiyor. Anamın anlattığına göre; bir ilkbahar günü beriden (ovadan, koyun sağmaktan) gelmiş. Sütü ocağa koyduktan sonra, tezek çıkarmaya gitmiş. Orada yani tezeklikte doğum sancıları tutmuş ve ben orada doğmuşum. Tam iki saat bir ses beklemiş. Sonunda borç ekmek istemek için gelen bir komşu kızı durumu köy ebesine bildirmiş ve iki saat sonra  köy ebesi gelip göbeğimi keserek beni anamdan ayırmış, tahta beşikte höllüge yatırmışlar (Höllük: Elenmiş ince toprak.Bugünün çocuk bezi.). Beşi kız,ikisi erkek olmak üzere yedi kardeşin beşincisi olarak Dünyaya merhaba!!! Demişim. Bunlar benim bilmediklerim.
Bildiklerim ise; ilkokula Köyümüze dört km uzaklıktaki bir köyde başlamam. Köyde okul olmadığı için beş yıl çamurlu yollara direnerek, ilkokulu bitirişim. Ortaokula Bismil'de başlamam ve yokluk, yoksulluğa direnerek bitirişim.1967 yılında Diyarbakır ilk öğretmen okuluna yatılı olarak başladım. Anamın karnında yatağa kadar sabredemediğim gibi,buradan da son sınıfta Ankara ilk öğretmen okuluna   sürüldüm.
Ankara ilk öğretmen okulu sürecinde (TÖS) ün son yılı. Fakir Baykurt ve Dursun Akçam'la tanışmam sonucu ÖĞRETMEN ADAYLARINA HABER adında bir dergi ile buluştum. İlkyazı ve şiirlerimin çıktığı dergi. 1970-1971 döneminde mezun oldum. Aynı yıl Erzurum-Tekman ilçesi, Katranlı köyüne atandım. Sonra; Gümüşlük köyü. 1974 yılında; İzmir - Kiraz ilçesi, Bahçe arası köyü ve Karaman köyünde. Sonra, Torbalı - Çapak köyünde. Bergama - Paşaköy'de çalıştım. 12 Eylül darbesinden sonra , "Halkın öğretmeniyiz, Öğretmen kıyımına son." Diye afiş astığım gerekçesi ile, iki yıl hapis cezası alarak, görevden alındım. I987 yılında "Muskacı Hasan" adlı ilk öykü kitabımı kendi olanaklarımla yayınladım. Bismil'in sesi gazetesi kuruluşunda bulundum. Şiir ve makalelerle katkıda bulundum. Aynı yıllar belli bir süre Cumhuriyet gazetesi bölge muhabirliğinde bulundum.
1995 yılında yeniden Menemen - Erol Tarakçı ilköğretim okulunda göreve başladım. Çiğli ilçesinde 2002 yılında emekli oldum. TÖS (Öğrencilik yılım). TÖB-DER, EĞİTİM-SEN gibi Demokratik öğretmen hareketlerinde aktif görev aldım. 2000 yılında, Çiğli belediyesinin açtığı öykü yarışmasında "BERİVAN'IN KARA GÖZLÜ KUZUSU" adlı öykü ile ikincilik ödülünü aldım. 2006 Mevlüt Kaplan öykü ödüllerinde Mansiyon ödülünü,"MAĞARA ÇİÇEKLERİ" adlı kitabımla aldım. Yayınnlanmış Kitaplarım; Islak tebeşirler, Berfin kızın türküsü, Dicle köprüsü, Barış çocukları, Mağara Çiçekleri. Çocuklar için yazmayı sürdürüyorum. "Annemin Bilezikleri" kitabım yakında yayında olacaktır. Emrah, Barış ve Ozan adlı üç çocuğum var.

 

DÜNYANIN TÜM ÇOCUKLARINA

Arı olsaydım çocuklar,
Size verirdim balları.
Elma ağacı olsaydım,
Size eğerdim dalları.

Güneş olsaydım çocuklar;
Hep sizi ısıtırdım.
Ay olsaydım gökyüzünde,
Hep sizi aydınlatırdım.

Eğer, bir baba olsaydım;
Sizi severdim ben önce.
Elinize diken batsa,
Çok ağlardım ince ince.

Eğer bir yazar olsaydım,
Sizi yazardım, dizi dizi.
Lokman hekim olsaydım,
Ölümsüz kılardım sizi.

 

 

ANNELER GÜNÜNDE ANAMA

Yarın sekiz mayıs,
Anneler günüdür ana...

Herkes armağan alıyor anasına.
Ankara'da hiçbir şey yok,
Yakışan sana.
Olsada ateş pahasına .
Al yazmaların yok burada ana...

Ne de,
Güllü fistanlıklar.
Mini var,
Maksi var,
Midi var,
Sen bunları giymezsin ana...
Sadece,
Iki damla gözyaşı koyuyorum
Mektubumun arasına.

Seni düşümde yeni gördüm ana,
Çıplak ayaklarınla çiğniyordum
Kara toprakları.
Küçük kardeşim, yapış yapıştı sırtında,

Nasırlı ellerin yapışmıştı
Süt küleğinin sapına.
BERİ'ye gidiyordu,
Gözyaşı sağacaktın koyunlardan.
Onun için sana gözyaşı gönderiyorum
Yarın Anneler günüdür Ana.....

Sen anneler gününü bilmezsin
Herkes sevgisini bildirir anasına,

Herkes uymak istiyor sosyete modasına.
Ben uymuyorum işte aha...
Tüm modaları aldım
Ayak altına.

ANA... İşte yarın anneler günü.
Sana gözyaşı gönderiyorum.
Anla seni ne kadar sevdiğimi.