Skip to: Site menu | Main content

OĞUZ TÜMBAŞ

iletişim: oguztumbas@gmail.com

ÖZGEÇMİŞ


       1946 yılında  Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde doğdu. İlkokulu Oğuzeli'nde, ortaokulu Ceyhan'da, liseyi Urfa'da okudu. Ankara'da  Gazetecilik Yüksek Okulu'ndan 1970 yılında mezun oldu.

       1966 yılında Devlet İstatistik Enstitüsü'nde memuriyete başladı. Milli Eğitim bakalığı'nda memur ve Şube Müdür yardımcısı olarak  görev yaptı. 1974 yılında sınavla TRT Haber Merkezi'ne  geçti. 34 yıl Ankara'da, Diyarbakır'da ve İzmir'de habercilik yaptı. 2008 yılında TRT İzmir Haber Müdürlüğü'nden emekli oldu.

       İlk şiiri 1965'de  Sanat Dünyası'nda yayımlandı. Ankara'da yayımlanan Çele ve  Meltem edebiyat dergilerinin sorumluluğunu üstlendi. O yıllarda bazı edebiyat sanat dergilerinde de şiir ve yazıları yayımlandı.

       1974 yılından 1992 yılına dek yazmaya ara verdi. 1992'de yeniden yazmaya başladı. 1998'de ilk şiiri kitabı YÜREK SÖYLENCESİ'ni yayımladı. İkinci şiir kitabı BELLEK PAZARI 2002 yılında Etki Yayınları'ndan çıktı. 2007'de İlya Yayınlarında İNCE ODA adlı şiir kitabı yayımlandı. Nezih-Er Yayıncılıktan 2011’de yaşama geçen dördüncü şiir kitabı KÜŞÜM ÇINLAMASI oldu. Deneme yazılarının toplandığı OĞUZ'CA YOLCULUK ise  Haziran 2011'de Zemge Yayınları'ndan  merhaba dedi okurlara.

       Oğuz Tümbaş ülkemizin değişik kentlerinde çıkan Afrodisyas Sanat, Agora, Akköy, Alaz, Ardıçkuşu, Aykırı Sanat, Berfin Bahar, Beşparmak, Çağdaş Yaşam, Damar,  İzmir İzmir, Ünlem, Deliler Teknesi, Çini Kitap, Kurşun Kalem, Kıyı, Mavi (Gaziantep), Mühür, Patika, Simge, Şehir... gibi edebiyat dergilerinde şiirler ve yazılarla görünmeyi sürdürüyor.

       İzmir’de 4 yıla yakın süre yayımlanan Ünlem Dergisi'nin kuruluşunda ve Yazı Kurulu'nda görev aldı. Alaz Dergisi'nin editörlüğünü yaptı.

       Habercilik dalında İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nden bir çok ödül kazandı. Gaziantep'te Bilim Kültür, Sanat Derneği ve Mavi Edebiyat Dergisi'nin "Kent Kültürüne Katkı Büyük ödülü" verildi.

      

       Sürekli Basın Kartı sahibi olan Oğuz Tümbaş, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Ege Kültür Platformu Derneği, Türkiye Spor Yazarları Derneği, Dil Derneği, Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği, Cumalı-Seferis Gökyüzü Kültür ve Sanat Derneği  üyesi.