Skip to: Site menu | Main content

YALÇIN BENLİCAN

ÖZGEÇMİŞ

            15 Ocak 1945 tarihinde Eskişehir’de dünyaya gelen Yalçın Benlican’ın tahsil hayatı da aynı şehirde geçmiştir. 1962 yılında Hv. Astsb. Hzl. Okulu sınavlarını kazanarak 1964 yılında mezun olmuştur. Lise yıllarında başlayan şiir denemeleri. Büyük bestekâr Avni Anıl’la tanışması şiirlerinin notalarla buluşmasını da beraberinde getirmiştir. Bu güne kadar 1000’den fazla şiiri 188 besteci tarafından bestelenmiş ve bu eserlerden 222’si TRT repertuarına kabul edilmiş, bu bestelerden 130 dan fazlası sanatçılar tarafından ses taşıyıcılarına seslendirilmiştir.

            Şiir ve müzik dalında bu güne kadar 60’ın üstünde ödül kazanmıştır. Okuyucu oylarıyla belirlenen Milliyet gazetesinin “Yılın en sevilen 10 şarkısı” anketinde, 4 şarkısı yılın en sevilen 10 şarkısı arasına girmiş ve OLDU MU YA isimli şarkısı ise 1995 yılını en iyi şarkısı seçilerek ödüllendirilmiş, ayrıca bu şarkı 25 yılın birincileri konserinde 2. kez ödül almıştır.

            Bilinen bazı şarkıları: SÖYLE BANA YAĞMUR GÖZLÜM, ÜZÜLDÜĞÜN ŞEYE BAK, TEK KURŞUN, YAK NE VARSA BENDEN KALAN… ve diğerleri.

            Tiyatroyla da ilgilenen Benlican önce İzmir Tiyatro ( Meydan-i Sühan oyuncuları ) “ GERÇEK SEVGİ ÖLMEZ “ İsimli tiyatro oyununa 11 şiirle katkıda bulunmuş ve oyunda rol almıştır. Sonra da “ GILGAMIŞ DESTANI MÜZİKALİ” oyununda müzikalin tüm şarkı sözlerini yazmış ve XII. DİREKLER ARASI SEYİRCİ ÖDÜLLERİ tarafından “YILIN EN İYİ MÜZİKAL PRODÜKSİYON ÖDÜLÜ" ile ödülendirlmiştir. Ödül töreni 15 Ekim 2012 tarihinde Eskişehir’de gerçekleştirilmiş ve Eskişehir Büyükşehir Baladiya Başkanı Sayın Yılmaz Büyükerşen tarafından plaket verilmiştir.

            2013 yılının UNESCO tarafından Dünyada PİRİ REİS yılı olarak kutlanması nedeniyle, PİRİ REİS ile ilgili yazdığı şiiri İZMİR SABANCI KÜLTÜR SARAYINDA seslendirilerek plâketle ödüllendirilmiştir. Aynı şiir daha önce PİRİ REİSİN HAZİNELERİ isimli kitapta da yer almıştır.

            İzmirde sanatçı dostlarıyla birlikte Sosyal sorumluluk aktivitelerine katılarak yardıma ihtiyacı olan kişi ve kuruluşlara sanatsal etkinliklerle katkıda bulunmaktadır.

            ŞİİR YOLCULARI adı altında kurduğu ve bünyesinde şairler, bestekârlar ve yorumcuların da bulunduğu grubuyla her hafta şiir ve müzik dinletileri yapmaktadır.

            İZMİRLİ SANATÇILAR BİRLİĞİ’nin Yön.Krl. Üyesi ve Bşk. Yardımcılığı görevinde de bir süre bulunmuştur.

            Ayrıca kısa adı ASKEF olan ( AVRASYA KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT FEDERASYONU ) nunun ONURSAL BAŞKANI ve İZMİR ŞAİRLER VE BESTEKARLAR DERNEĞİ nin de ONURSAL başkanı olarak sanatsal çalışmalarını devam ettirmektedir.

            1996 – 2004 yılları arasında 8 yıl süreyle MESAM’ın İzmir Şb. Sorumlusu ve Ege Bölge yetkilisi olarak telif de ile ilgili çalışan Yalçın Benlican bu güne kadar 4 şiir kitabı çıkarmıştır.

            Şiir ve güfte yarışmalarında Jüri Başkanlıkları ve Jüri üyeliklerinde de görev alan Yalçın Benlican, 1989 yılında Hv.Kv.lerinden emekliye ayrılmış ve İzmir’e yerleşmiştir. Çocukları ; Oğlu Armağan İstanbul’ da ve Kızı Aylin İzmir’de ikamet etmektedir.

BİR ŞİİRİ

MÜLTECİ

Öteki sesini kullanıyor telefonda
Uykulu Türkçe'sine gülkokusu eklemiş
En yeni rüyasını anlatıyor
Epeyce mahcup bir o kadar gizemli
Sığınma hakkı istiyor ısrarla
Mülteciymiş, üstelikte acilmiş
Beyaz bayrak asmış namlusunun ucuna

Ege şubat ortası hünüz sabahın sekizi
Alsancak orospularının paydos vakti
Günlüğünde ne çok şey biriktirmiş
Kısık ıslak sesinde balıklar boğuluyor
Kararsız duruşumu uzağımdan anladı
Tutmasam telefonun içinden gelecekti
Martı çığlıklarıyla İzmir güne uyanıyor
Giderek çoğalıyor içimin gel-gitleri
Panama bandıralı bir şilep demir alıyor.
Liman işçilerinin memleket türküleri.

Kuaför çıkışı geldi aynı gün akşam üstü
Gözleri yağmur, saçları gök gürültüsü
Kırmızı eteği dizinden çok yukarı
Alaska civarında bir eskimo terliyor
Esmer akrepler çiziyorum duvarlarıma
Yaklaşıyor tamtamların kıyamet travması
Artık bütün ihtimaller olası.

İzmir- 02. 09 2007